Suriye’nin Toprak Bütünlüğü ve Selameti Korunmalıdır

Suriye’nin Toprak Bütünlüğü ve Selameti Korunmalıdır

- ‎فيTürkçe

Rusya başkanının Ortadoğu ve Afrika ülkeleri özel temsilcisi Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov; Rusya’nın Suriye’de gerilimi azaltma bölgelerinin korunmasıyla birlikte Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğünün korunmasında Rusya’nın özen ve çabasını bir kez daha vurguladı.

 

 

Basın mensuplarına bugün açıklama yapan Bogdanov; Suriye’de gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmasının siyasi çözüm ortamını pekiştirme amaçlı geçici bir süreç olduğunun bir kez daha altını çizdi. Gerilimi azaltma bölgeleri süresinin uzatılma ihtimaline dikkat çeken Bogdanov; Suriye’nin toprak ve halk bütünlüğü ve selametinin korunması gereğine vurgu yaptı.

Erdoğan rejiminin İdlib’ye yeni bir saldırıda bulunma tehditlerine ilişkin soruya cevabında Bogdanov; Astana anlaşmasına dikkat çekti. Bogdanov iki ülke askeri komutanları düzeyinde temasların bulunduğunu kaydetti. Rusya’nın gerilimi azaltma bölgelerinin bentlerine saygı duyulması gereğine inandığını ifade eden Bogdanov; aynı zamanda Suriye’nin toprak selametinin korunması ilkesine de bağlı olduğunu belirtti.

Bogdanov Rusya ve İran dışişleri bakanlarının yanı sıra Türkiye rejimi dışişleri bakanının önümüzdeki ay içinde Suriye gündemiyle bir araya gelme koordinasyonu yapıldığını açıkladı.

Loading...

Facebook Comments

‎إضافة تعليق

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *